Джими Джонсън използва отчаян късен натиск, за да се класира за своята 21-ва Daytona 500
AP News | 2024-02-16 | 03:48:19

ДЕЙТОНА БИЙЧ, Флорида (AP) — Джими Джонсън се състезава в Daytona 500 с три широки движения през последния завой в първия квалификационно състезание в четвъртък вечер.

Тайлър Редик от 23XI Racing спечели състезанието на 150 мили, което е част от начина, по който ще се проведе неделя за откриващото сезона „Great American Race“.

Джонсън, двукратен победител в Daytona 500 и седемкратен шампион на NASCAR, който беше въведен в Залата на славата миналия месец, постави 500 в това, което очаква да бъде график от девет състезания този сезон. Той е съсобственик на Legacy Motor Club и през втория си сезон смени отбора от Chevrolet на Toyota.

Но на Тойота му липсваше скорост в сряда вечер в изпитания на време и Джонсън не успя да спечели гарантирано място в това, което ще бъде неговата 21-ва Daytona 500. Това означаваше, че той трябваше да победи J.J. Yeley в първото от двете квалификационни състезания в четвъртък вечер на Daytona International Speedway.

„Никога преди не съм бил в подобна позиция и оценявам толкова много всички преди мен, които се опитаха да си проправят път“, каза Джонсън. „Много е стресиращо. Много сме благодарни, че взехме тази Carvana Toyota в състезанието. Знаех, че първата половина на състезанието върви твърде лесно. Знаех, че ще бъде отправено предизвикателство към нас. Влязохме точно навреме.“

Завъртане с оставащи 11 обиколки постави Джонсън в несигурна позиция и извади предупреждение. Той организира рестарт с шест оставащи обиколки с Йели на 14-о място и Джонсън на 18-о място. Джонсън отчаяно молеше за партньор, който да се нареди зад Toyota номер 84 и да му помогне да избута Yeley, но помощта дойде едва в последните секунди.

Мартин Труекс младши, колега от Toyota шофьор, се върна, за да окаже помощ на Джонсън. След това Рос Частейн провери в задръстванията, а Йели влезе във външна линия, за да се опита да заобиколи Частейн.

С натиска на Truex, Johnson се плъзна в централната лента зад Chastain и триото премина покрай Yeley до финалната линия.

„Влизайки в завой 3, не броих моите пилета, но се приближавах“, каза Йели. „Видях, че има някакъв контакт. Някой по средата (Chastain) загуби много инерция и аз просто взех решение за части от секундата да изляза навън, да се опитам да нося инерцията. Той остана в средата, (Truex) го избута, инерцията просто го избута чак до карирания флаг.“